POLAK, WĘGIER NA SZLAKACH KULTUROWO-HISTORYCZNYCH EUROPY

Projekt Polak, Węgier na szlakach kulturowo-historycznych Europy, zrealizowany w okresie 12 - 19.10.2007 r., to międzynarodowa wymiany młodzieży, która odbyła się w Suchej Beskidzkiej. W seminarium organizowanym we współpracy z Wyższą Szkołą Turystyki i Ekologii wzięła udział młodzież z partnerskiego miasta Szolnok na Węgrzech oraz młodzi ludzie – studenci i uczniowie – reprezentujący stronę polską. Oprócz zajęć edukacyjnych, kulturalnych i sportowych uczestnicy mobilności brali udział w wycieczkach do najatrakcyjniejszych miast Małopolski.

 

W ramach mobilności odbyły się warsztaty Nasze wspólne korzenie kulturowe, a zadania młodzieży polegały na doszukiwaniu się wspólnych dziejów i połączeń kulturowych obu krajów. Bogata oferta zajęć uczestników programu obejmowała też wykład: Moja Europa - moje miejsce w Europie, seminarium Moja świadomość europejska, pokaz legend i ćwiczenia prowadzone przez stryszawskich twórców ludowych. Uzupełnieniem zajęć był kolejny wykład Więcej nas łączy niż dzieli – synergia kultur narodowych jako rdzeń produktu turystycznego.

W czasie międzynarodowego spotkani realizowano zadania statutowe Fundacji: wdrażano nowoczesne techniki i metody nauczania, organizowano animacje językowe, gry integracyjne i konkursy, wyjazdy krajoznawczo-turystyczne oraz programy kulturalne, dzięki którym uczestnicy mieli możliwość zbierania nowych doświadczeń oraz szybkiego nawiązania wzajemnych kontaktów. W trakcie warsztatów wielonarodowa młodzież wspólnie rozwiązywała zadania, sporządzała dokumentację fotograficzną, wystawiała spektakle, wykonywała prace plastyczne, przygotowywała wystawy.