Erasmus+ - Równe szanse dla wszystkich. Rozwój kompetencji i aktywności organizacji we wspieraniu aktywizacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami
„Równe szanse dla wszystkich” – nowy projekt, nowe kompetencje, nowa jakość życia osób niepełnosprawnych
Fundacja Edukacja, Zdrowie, Rozwój rozpoczęła realizację kolejnego etapuprojektu, którego celem jest wsparcie organizacji, zajmujących się aktywizacją zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami. Inicjatywa ta ma na celu nie tylko wzmocnienie kompetencji pracowników tych instytucji, ale także opracowanie nowych narzędzi i metod, które pozwolą na skuteczniejszą pomoc potrzebującym. Dzięki współpracy z międzynarodowymi partnerami wypracowane zostaną rozwiązania, realnie przyczyniające się do wsparcia osób z niepełnosprawnościami w odnajdywaniu się na rynku pracy oraz w życiu społecznym.
Odpowiedź na realne potrzeby społeczne
Fundacja dostrzegła rosnącą potrzebę podniesienia jakości wsparcia, oferowanego osobom z niepełnosprawnościami (OzN) i postanowiła odpowiedzieć na to wyzwanie poprzez rozwój kompetencji swoich pracowników oraz współpracowników z organizacji partnerskich. Bazujący na tej misji projekt - „Równe szanse dla wszystkich. Rozwój kompetencji i aktywności organizacji we wspieraniu aktywizacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami” - realizowany jest w ramach programu KA122-ADU. Jednym z kluczowych jego założeń jest stworzenie „Katalogu dostępności” – innowacyjnego narzędzia, które ma na celu zmapowanie i udokumentowanie dostępnych usług i zasobów. Katalog ten będzie nie tylko zbiorem informacji, ale także praktycznym przewodnikiem, który pomoże podopiecznym Fundacji w znalezieniu odpowiednich form wsparcia i możliwości rozwoju. Aby osiągnąć powyższe cele Fundacja nawiązała współpracę z partnerami z Czech i Grecji. Dzięki wymianie wiedzy oraz doświadczeń, projekt ma szansę nie tylko poprawić standardy wsparcia osób niepełnosprawnych w Polsce, ale także w całej Europie.
Od planu – do realnych korzyści
Realizacja projektu została zaplanowana na okres od października 2023 do marca 2025 roku, a jego struktura opiera się na kilku kluczowych etapach. Pierwszy z nich, który trwał od października do grudnia 2023 roku, skupiał się na rekrutacji uczestników projektu oraz na opracowaniu narzędzi, które będą monitorować i oceniać przebieg mobilności. Od stycznia 2024 roku do stycznia 2025 roku planowane są mobilności pracowników Fundacji oraz organizacji partnerskich do Czech i Grecji. W trakcie tych wizyt uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w działaniach typu „job shadowing”, które umożliwią im zdobycie nowych umiejętności i doświadczeń poprzez współpracę z zagranicznymi ekspertami. Ostatnie dwa miesiące projektu, przypadające na luty i marzec 2025 roku, będą poświęcone na gruntowną ewaluację oraz upowszechnianie wypracowanych rezultatów. Faza ta ma na celu nie tylko podsumowanie osiągniętych wyników, ale także stworzenie planów na przyszłość, które pozwolą na kontynuację i rozwijanie dobrych praktyk.
Wieloletnia praca na rzecz integracji społecznej
Fundacja Edukacja, Zdrowie, Rozwój od lat angażuje się w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz innych grup, narażonych na wykluczenie społeczne. Organizacja nie tylko prowadzi kursy, szkolenia i seminaria, ale również realizuje projekty integracyjne, które mają na celu wspieranie aktywizacji społecznej i zawodowej. Realizacja projektu „Równe szanse dla wszystkich” stanowi kolejny krok w dążeniu Fundacji do podniesienia poziomu umiędzynarodowienia swojej działalności. Dzięki współpracy z partnerami z zagranicy, Fundacja planuje wprowadzić nowe, trwałe rozwiązania, które przyczynią się do lepszej integracji osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym i zawodowym. Tym samym, Fundacja nie tylko odpowiada na obecne potrzeby, ale także tworzy fundamenty pod przyszłe, długofalowe rozwiązania.
___________________________________________________________
Job shadowing w Czechach – nowe perspektywy, nowa wiedza, nowe inspiracje
W ramach projektu, mającego na celu podniesienie kompetencji organizacji wspierających osoby z niepełnosprawnościami, pracownicy Fundacji Edukacja, Zdrowie, Rozwój wzięli udział w programie job shadowingowym w Czechach. Wyjazdy te, zrealizowane na przełomie czerwca i lipca 2024 roku, były kluczowym elementem projektu, umożliwiającym zdobycie cennej wiedzy oraz wymianę doświadczeń z zagranicznymi ekspertami.
Nowe spojrzenie na wyzwania społeczne
Wyjazdy - zorganizowane w dwóch turach (od 26 czerwca do 2 lipca oraz od 4 lipca do 10 lipca 2024 roku) - stanowiły doskonałą okazję do zapoznania się z rozwiązaniami, wdrażanymi przez czeskich partnerów Fundacji. Każda tura obejmowała udział czteroosobowych zespołów, złożonych z pracowników różnych działów, co pozwoliło na wieloaspektową ocenę stosowanych w Czechach metod i narzędzi. Celem wyjazdów było przede wszystkim pogłębienie wiedzy uczestników na temat najlepszych praktyk, które mogą zostać zaadaptowane i wdrożone w Polsce. W tym kontekście kluczowy okazał się bezpośredni kontakt z nowoczesnymi technologiami oraz sprawdzonymi metodami wsparcia osób z niepełnosprawnościami, które w Czechach są już szeroko stosowane.
Teoria, praktyka, wizja
Program wyjazdów obfitował w różnorodne aktywności, które miały na celu nie tylko edukację, ale także praktyczne wdrożenie zdobytej wiedzy. Uczestnicy wzięli udział w szeregu warsztatów i spotkań, podczas których zapoznali się z najnowszymi technologiami, wspierającymi edukację i aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnościami. Wśród nich znalazły się m.in. prezentacje nowoczesnych narzędzi, wspomagających procesy nauczania oraz urządzeń, ułatwiających codzienne życie osób z różnymi typami niepełnosprawności. Ważnym elementem programu były również wizyty studyjne w czeskich instytucjach, które na co dzień zajmują się wsparciem grup społeczne obciążonych. Nie zabrakło również sesji praktycznych, podczas których uczestnicy mieli okazję obserwować pracę czeskich specjalistów w terenie. Szczególnie cenne okazały się audyty dostępności miejsc publicznych.
Lokalne działanie, globalne cele
Job shadowing w Czechach został zrealizowany jako kolejny etap projektu „Równe szanse dla wszystkich. Rozwój kompetencji i aktywności organizacji we wspieraniu aktywizacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami” (KA122-ADU). Celem inicjatywy jest rozwój kompetencji pracowników Fundacji w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnościami, a także umiędzynarodowienie działań i wymiana doświadczeń z zagranicznymi partnerami. Dzięki podejmowanym aktywnościom – w tym wizytom w siedzibach zagranicznych partnerów - Fundacja nie tylko podnosi jakość swoich usług, ale również buduje trwałe relacje z organizacjami z innych państw, co zaowocuje wypracowaniem trwałych, globalnych rozwiązań.
Odsłony: 114